Ecopasywny

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Navigation Menu

Projekt domu a energooszczęność

Projekt domu a energooszczęność

Posted by on Kwi 27, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

W Polsce najpopularniejsze są głownie projekty domów katalogowych. Za ich popularność odpowiada oczywiście niska cena. Gotowy projekt domu można mieć już za kilka tysięcy złotych. Dla Polaków cena jest niezmiernie ważna. Większość inwestorów pragnie bowiem posiadać dom tani w budowie. Cięcie kosztów zaczyna się więc już na etapie wyboru projektu. Mało kto spośród nas może sobie pozwolić na projekt indywidualny. Ceny za projekty nowoczesnych domów zaczynają się nawet od 10 tysięcy złotych. Większość skazana jest zatem na szablonowe projekty gotowe, często wołające o pomstę do nieba. Jeśli więc nie mamy wyjścia i projekty domów gotowych to jedyne dostępne rozwiązanie, zwróćmy uwagę na układ funkcjonalny wnętrza. Nigdy nie wybierajmy domu na podstawie tego jak się prezentuje na zewnątrz. Istnieje tysiąc sposób za pomocą, których można zamienić nudną elewację domu w ciekawą. O wiele trudniej jest zmienić układ funkcjonalny panujący we wnętrzu. Zwrócić uwagę należy na układ komunikacyjny, na to czy dom podzielony jest wyraźnie na strefę dzienną oraz nocną. lepiej też zrezygnować z fantazyjnej bryły budynku. Najlepiej zdecydować się na projekt domu na planie kwadratu bądź prostokąta. Dom o nieregularnym kształcie może wykazywać większe zapotrzebowanie na ciepło. Warto wziąć również pod uwagę możliwość zbudowania domu parterowego. W naszym krajobrazie dominują przede wszystkim domy z użytkowym poddaszem. Z kolei domy parterowe mogą mieć mnóstwo zalet. Zwłaszcza gdy potrzebujemy domu niewielkiego. Budowa domu parterowego o sporych wymiarach może przełożyć się na wysokie koszty dachu. Wtedy tego typu inwestycję warto postawić pod znakiem zapytania. Szczególnie gdy zależało nam na budowie domu energooszczędnego. Nie warto też wybierać projekty domów, które są zbyt duże jak na nasze wymagania. Powierzchnia powinna zaspokajać potrzeby naszej rodziny.

Read More

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Gdzie szukać inspiracji w wyborze projektu?

Posted by on Kwi 21, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Nie wiesz na jaki projekt domu ostatecznie się zdecydować? Cóż, z pewnością decyzja ta nie należy do najprostszych i najbardziej oczywistych. Gdzie szukać inspiracji? Co może pomóc w dokonaniu najwłaściwszego wyboru? Pomysłow na to, gdzie szukać inspiracji jest wiele. Poniżej znajduje się tylko kilka z nich. Dobrą inspiracją mogą być filmy: bardzo często przedstawiają one zrealizowane projekty domów nowoczesnych, z funkcjonalnie zaplanowaną przestrzenią oraz perfekcyjnie urządzonymi wnętrzami. W filmach bardzo często zobaczyć można również domy drewniane.
Kolejnym bardzo dobrym pomysłem jest przeglądanie czasopism związanych z budownictwem. Wizualizacje projektów pobudzą naszą wyobraźnię i pozwolą na dokładniejsze określenie cech, jakie powinien mieć nasz wymarzony a zarazem funkcjonalny dom. Jakie wizualizacje można znaleźć w czasopismach i katalogach poświęconych budownictwu? Znajdziemy tam rozmaite projekty domów nowoczesnych i tych bardziej tradycyjnych, projekty domów piętrowych i parterowych, drewnianych i energooszczędnych. Będziemy mogli również poznać rozwiązania zastosowane w budynkach podpiwniczonych lub w takich, w których poddasze zostało zaadaptowane i stało się powierzchnią użytkową.
Co więcej, możemy realizację różnych projektów obserwować w terenie. Wystarczy zwrócić baczniejszą uwagę na to, jakie domy nas otaczają. Być może w okolicy odnajdziemy domy drewniane, parterowe lub domy nowoczesne – projekty, które już zostały zrealizowane dadzą nam najpełniejsze wyobrażenie o danym budynku.
Równie skutecznym sposobem jest odwiedzanie różnych grup dyskusyjnych i for internetowych. Czerpać z nich można nie tylko informację o tym, czy dana realizacja okazała się wystarczająco funkcjonalna, ale również o tym, jak zmienić projekt domu nowoczesnego czy tradycyjnego tak, aby lepiej odpowiadał naszym wymaganiom.

Read More

Najlepszy projekt domu

Najlepszy projekt domu

Posted by on Kwi 15, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Zanim wybierzesz się do biura projektowego w celu wybrania swojego wymarzonego domostwa przeanalizuj na początku wszystkie swoje potrzeby. Bez konsultacji z rodziną z pewnością się nie obędzie. Na początku warto zacząć od powierzchni. Pomyśl jaka powierzchnia spełniałaby Twoje potrzeby i Twojej rodziny. Z pewnością 250 mkw. to powierzchnią na wyrost. Pomyśl również o tym ile pomieszczeń jest Ci potrzebnych, weź pod uwagę wszystkich członków swej rodziny. Lepiej też nie wybieraj projekty domów, które mają być przeznaczone również dla Twojej rodziny. Nie można też absolutnie oszczędzać na materiałach budowlanych. Jeśli szukasz oszczędności, to szukaj ich przy projekcie. Dzisiaj, domy obecnie projektowane powinny mieć prostą bryłę i dwuspadowy dach. Tego typu dom jest naprawdę tańszy w budowie. Oszczędności można też szukać na poziomie piwnicy. Wystarczy zrezygnować z jej budowy by oszczędności były naprawdę całkiem spore. Na kotłownię czy spiżarnię można przeznaczyć z kolei część domu. Warto też decydować się na te projekty domów, które posiadają garaż wkomponowany w bryłę budynku. Dzięki temu można zaoszczędzić na budowie garażu wolnostojącego. Zawsze też przy wyborze projektu domu musimy wybiegać w przyszłość. Nie można bowiem zakładać, że dom budowany z myślą o przyszłych pokoleniach będzie rzeczywiście przez nich użytkowany. Nasze dzieci będą na przykład wolały wybudować swój samodzielny dom. Nie można też wybierać projektu domu z pominięciem trybu życia jakie prowadzimy. Osoby, które lubią przyjmować gości w domy powinny posiadać sporą przestrzeń otwartą. Inny układ pomieszczeń powinni wybrać jednak Ci, którzy większość dnia spędzają poza domem. Najlepiej nasze potrzeby spełni z pewnością projekt wykonany na indywidualne zamówienie. Musimy jednak przygotować się na spore koszty związane z jego zakupem.

Read More

Domy tradycyjne

Domy tradycyjne

Posted by on Kwi 12, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Coraz częściej można spotkać domy nowoczesne, charakteryzujące się geometrycznym kształtem, o surowej estetyce, wykonane najczęściej z szarej lub piaskowej cegły. To zazwyczaj są to domy parterowe, z bogato przeszklonym salonem. To, że takie domy spotyka się coraz częściej nie oznacza wcale tego, że domy tradycyjne wyszły z mody. Nic bardziej mylnego. W dalszym ciągu budownictwo tego typu posiada spore grono zwolenników, którzy nie wyobrażają sobie mieszkania w domu innego typu. Co sprawia, że domy tradycyjne wciąż są modne?
Domy tradycyjne budzą skojarzenia z dawnymi dworkami szlacheckimi. Zazwyczaj też takie są te domy – łączą elementy architektury staropolskiego dworku szlacheckiego oraz elementy typowe dla środkowoeuropejskiego kręgu kulturowego. Nie spotka się tutaj wymyślnych kształtów, udziwnionych ornamentów i awangardowych rozwiązań. Projekty domów tradycyjnych charakteryzują się tym, że posiadają one użytkowe poddasza. Zaletą takiego rozwiązania jest znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej, nawet jeżeli dom jest parterowy. Bardzo często projekty domów tradycyjnych przewidują garaż wpisany w bryłę domu. Również i takie rozwiązanie pozwala na zwiększenie funkcjonalności – z garażu można bezpośrednio wchodzić do domu. Domy tradycyjne to gwarancja funkcjonalności. Bardzo często możemy spotkać również małe tarasy, ganki czy werandy. Miejsca te mogą być wspaniale wykorzystane jako sfery odpoczynku.
Domy tradycyjne wybierają zazwyczaj niewielkie rodziny. Domy tradycyjne to propozycja skierowana przede wszystkim do tych, którzy stawiają na harmonię i sprawdzone, przetestowane już rozwiązania. Wybieranie przetestowanych już rozwiązań pomoże uniknąć pomyłek i wielu pułapek podczas projektowania, które są zastawione na osoby pragnące mieszkać w nowoczesnych domach, do których budowy użyto najnowocześniejszych rozwiązań.

Read More

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Posted by on Kwi 9, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Wiele osób decyduje się na budowę domu dopiero wtedy, gdy mają już działkę. Nadal dosyć często zdarza się, że działka na której można wybudować dom, jest prezentem ślubnym od najbliższej rodziny. W takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości: wybierając projekt domu, zawężamy swoje poszukiwania do takich projektów, które dobrze będą wyglądały na konkretnej działce.
Zdarza się jednak i tak, że nie posiadamy żadnego terenu, na którym można by wybudować dom. Bardzo często w takich sytuacjach, kwestią, którą należy rozwiązać na samym początku jest odpowiedzenie sobie na pytanie od czego zacząć: od wyboru projektu, czy może od wyboru działki?
Zazwyczaj, jeżeli zdecydujesz się na wybór pierwszego rozwiązania, najpierw szukasz idealnego projektu domu, bierzesz pod uwagę jego metraż, koszt wykonania. Plan taki zakłada również to, jak duża powinna być działka, by dom stał w odpowiedniej odległości od jej granic. Minusem takiego podejścia jest to, że mogą zdarzać się sytuacje, w których niezbędne będzie wprowadzenie pewnych zmian w projekcie domu. Może to być np. konieczność zainstalowania drzwi wejściowych w innym miejscu niż to, które przewidywał wcześniejszy plan.
Możesz również postąpić odwrotnie: najpierw znaleźć interesującą działkę, a dopiero potem zacząć zastanawiać się, jaki projekt domu wybrać. Warto pamiętać o tym, że działki w mieście lub na jego obrzeżach są z reguły droższe niż działki na terenach wiejskich. Jednak bez względu na to, jaką lokalizację wybierzemy, warto upewnić się, że działka, którą chcemy kupić jest zaopatrzona we wszystkie media – to znacznie ułatwi sprawę i pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu – dziłki temu, że znamy już wielkość działki, możemy nieco zawęzić poszukiwanie idealnego projektu, poprzez chociażby nieuwzględnianie budynków zbyt małych w stosunku do posiadanej działki.

Read More