Ecopasywny

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Navigation Menu

Jaki projekt domu wybrać?

Jaki projekt domu wybrać?

Posted by on Lut 28, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Jedną z najważniejszych decyzji, które musi podjąć każda osoba inwestująca w budowę domu jest wybór najlepszego projektu domu. Oferta dostępnych rozwiązań jest bardzo szeroka, dlatego wiele osób czuje się zagubionych i ma poważne problemy z dokonaniem wyboru.
Możliwością, którą na pewno warto jest wziąć pod uwagę, są tak zwane domy energooszczędne. Projekty domów energooszczędnych cechują się przede wszystkim różnymi rozwiązaniami, które pomagają w skuteczny sposób zapobiegać utracie ciepła przez budynek. Dzięki temu pozwalają na bardzo duże oszczędności na ogrzewaniu, które sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę przewidywany czas użytkowania budynku, może okazać się, ze oszczędności, które będą możliwe dzięki zastosowaniu rozwiązań energooszczędnych, będą ogromne.
Przykładowe projekty tego typu budynków można znaleźć bez problemu w internecie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło domy energooszczędne projekty, żeby znaleźć katalogi biur projektowych, oferujących tego typu rozwiązania. Są to oczywiście budynki różnej wielkości, różniące się w dużym stopniu kosztami budowy. To jakie rozwiązanie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych, jeśli jednak zależy nam na niskich kosztach utrzymania, warto pamiętać, że mniejsze budynki są znacznie tańsze do ogrzania.
Jak widać jednym z rozwiązań wartych rozważenia są domy energooszczędne. Projekt takiego budynku musi przede wszystkim uwzględniać dodatkowe ocieplenie oraz odpowiedni mechanizm wentylacji, a także małą ilość przeszklonych powierzchni. Ponieważ dom to inwestycja, która będzie nam służyła przez lata, nie można lekceważyć przyszłych kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza że w przyszłości koszty materiałów opałowych mogą znacznie wzrosnąć, co również będzie miało poważny wpływ na stan naszego portfela.

Read More

Domy nowoczesne czy tradycyjne

Domy nowoczesne czy tradycyjne

Posted by on Lut 26, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Powoli do łask wracają domy nowoczesne. Jeszcze na początku XX stulecia największą popularnością cieszyły się domy tradycyjny, nawiązujące do tradycyjnych polski dworków. Niemal każdy dom obowiązkowo posiadał kolumny oraz czterospadowy dach. Dzisiaj inwestorzy doceniają zalety domów nowoczesnych. Dobre projekty domów nowoczesnych/projekty domów modernistycznych/projekty domów współczesnych/projekty nowoczesnych budynków są oszczędne, ciepłe, posiadają wszystkie innowatorskie instalacje oraz funkcjonalny układ pomieszczeń. W tego typu budynkach panuje wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną. Co więcej projekt domu nowoczesnego powinien wybiegać w przyszłość. Powinien być tak zaprojektowany by był modny nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Domy tego typu zwykle spełniają całkowicie potrzeby indywidualnego inwestora. W tego typu domach często zastosowane są nowoczesne materiały wykończeniowe. Dzięki temu modernistyczna bryła budynku nigdy nie jest nudna. Nowoczesne materiały stosowane są zresztą nie tylko gdy mowa o samej elewacji. Dzisiaj budownictwo dysponuje ogromnym wyborem materiałów budowlanych. Alternatywą dla projektów domów nowoczesnych stanowią projekty domów tradycyjnych. Tego typu budynku stanowią zwykle budynki zbudowane z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych w danej okolicy. Wyróżniają się dwuspadowym dachem, z zabudowanym poddaszem, z symetrycznymi dwój podzielnymi oknami. Domy tradycyjne garściami czerpią z rozwiązań stosowanych w przeszłości. Dobre, sprawdzone rozwiązania znajdą swoje zastosowanie. Oczywiście nie sposób nie wskazać mankamentów tego rozwiązania. Domy tradycyjne często nie są tak energooszczędne jak domy nowoczesne. Brakuje im również fantazji, szybko się o nich zapomina. Z drugiej strony są zdecydowanie tańsze w budowie niż domy nowoczesne.

Read More

Domy niskoenergetyczne.

Domy niskoenergetyczne.

Posted by on Lut 20, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Coraz częściej zanim podejmiemy decyzję o budowie domu bierzemy pod uwagę koszty jakie może on generować w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów wybiera domy energooszczędne. Projekty budownictwa tego typu różnią się od budownictwa tradycyjnego przynajmniej jednym ważnym elementem: wprowadzone zostają rozwiązania, które pozwalają bardzo rozsądnie zarządzać energią.
Projekty domów niskoenergetycznych to zazwyczaj budynki o nieskomplikowanej, prostej bryle, bardzo często osadzonej w planie kwadratu lub prostokąta o dwuspadowym dachu. Prosta forma zmniejsza ryzyko „ucieczki” energii. Może to być rozczarowanie dla wszystkich tych, którzy chcieliby posiadać budynek o nietypowym kształcie – w domu o nietypowej bryle straty energii cieplnej będą o wiele większe. Warto pamiętać o tym, że budynki energooszczędne nie wykorzystują tak skomplikowanych rozwiązań technologicznych jak domy inteligentne, nie znaczy to jednak wcale, że zarządzanie energią w domu niskoenergetycznym musi być utrudnione. Aby dodatkowo zaoszczędzić, można regulować ogrzewanie poprzez zainstalowanie specjalnego elektrycznego sterownika. Bardzo dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na jeden rodzaj ogrzewania, bez względu na to, czy będzie to ogrzewanie podłogowe, konwekcyjne, czy ogrzewanie prądem elektrycznym.
Domy niskoenergetyczne to wspaniałe rozwiązanie, które coraz częściej jest wybierane przez Polaków. Niewątpliwy wpływ na to mają rosnące ceny prądu, gazu czy węgla, ale też coraz większa świadomość dotycząca użycia nowych technologii. Czy jednak wybór projektu domu niskoenergetycznego opłaca się? Jego budowa jest wprawdzie droższa, pamiętajmy jednak, że budowa domu to inwestycja na długie lata. I choć koszty budowy nie zwrócą się od razu, z całą pewnością mogą się one wyrównać po kilku latach systematycznej eksploatacji domu.

Read More

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Posted by on Lut 18, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Zalety domów drewnianych można mnożyć niemalże w nieskończoność. Podaje się tu bardzo często argument, który można by zawrzeć w stwierdzeniu, że domy o konstrukcji drewnianej to domy zdrowe. Wszystko dlatego, że drewno to surowiec naturalny, który posiada zdolność do regulacji wilgotności. To właśnie ta niezwykła właściwość drewna przyczynia się do tego, że w domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat. Warto zwrócić uwagę na te właściwości domów drewnianych, o których nie mówi się często, i które nie dla wszystkich są oczywiste.
Jedną z takich właściwości jest lekkość konstrukcji ( w porównaniu z domami betonowymi lub ceglanymi). Mały ciężar domu pozwala znacznie ograniczyć głębokość fundamentów, a co za tym idzie – pozwala to ograniczyć ich koszty. Kolejną zaletą domów wykonanych z drewna jest to, że czas ich budowy, a właściwie składania jest krótki, zazwyczaj trwa on około trzy miesiące. W tym miejscu warto wspomnieć o kolejnej zalecie domów drewnianych – w odróżnieniu od domów wykonanych z cegieł, możliwe jest jego zbudowanie o każdej porze roku. Może się ona odbywać w okresie jesiennym i zimowym dlatego, że podczas składania konstrukcji domu drewnianego nie są wymagana żadne more prace, takie jak murowanie. Budowa domu ogranicza się właściwie do montażu drewnianych elementów, które łączone są za pomocą gwoździ. Warto też dodać, że domy drewniane mają niewielką grubość ścian zewnętrznych, co w porównaniu do murowanego domu o takich samych wymiarach oznacza, że dom drewniany jest przestronniejszy. Kolejnym argumentem, który wskazuje na zalety domów wykonanych z drewna, jest łatwość przebudowy. Jeżeli zechcemy zmienić ustawienie wnętrz nie będzie się to wiązało z takim nakładem pracy, jak ma to miejsce podczas stawiania dodatkowych ścian lub usuwania ścian zbędnych w domach murowanych. Konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwą przebudowę wnętrza budynku.

Read More

Wady i zalety domów parterowych

Wady i zalety domów parterowych

Posted by on Lut 16, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Parterowe domy to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Wynika to z dwóch najważniejszych czynników. Po pierwsze rosną koszty budowy domu, a nieduży parterowy budynek stanowi bardzo oszczędne rozwiązanie. Po drugie zmienia się model rodziny, który sprawia, że mniejsza jest potrzeba posiadania dużego domu, który może zmieścić kilka pokoleń.
Jakie zalety mają domy parterowe? Przede wszystkim projekty domów parterowych nie uwzględniają poddasza użytkowego. Wiążę się to ze sporymi oszczędnościami oraz z przyspieszeniem budowy. W tego typu budynku przestrzeń znajdująca się pod dachem ma jedynie chronić przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowe oszczędności wiążą się również z brakiem konieczności wykonania schodów, które nie są potrzebne w jednokondygnacyjnych budynkach, a zazwyczaj stanowią dosyć drogi element wykończenia.
Oczywiście domy parterowe mają również swoje wady. Przede wszystkim zazwyczaj wymagają większej działki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dom o takiej samej powierzchni użytkowej, który ma poddasze, będzie zajmował znacznie mniej miejsca niż dom parterowy. Dodatkowo nie wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na wybudowanie domów o nachyleniu dachu, które pozwala na wykorzystanie projektu domu parterowego bez poddasza użytkowego. Jak widać nie na każdej działce da się wybudować parterowy dom, dlatego jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto upewnić się, czy będzie ono możliwe przed zakupem działki.
Wśród projektów domów parterowych jest wiele różnych rozwiązań. Wystarczy przejrzeć katalogi biur projektowych, żeby przekonać się, że parterowy dom nie musi być jedynie małym, oszczędnym domkiem. Często są to rozwiązania o podwyższonym standardzie, a nawet domy luksusowe. Wiele więc zależy od naszych potrzeb i oczywiście od możliwości finansowych.

Read More