Ecopasywny

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Navigation Menu

Własny dom – wybór wymarzonego projektu

Własny dom – wybór wymarzonego projektu

Posted by on Lut 20, 2016 in Bez kategorii | 0 comments

Czy Twoim marzeniem jest własny dom? Czy jest to dom z Twoich marzeń, a nie gotowiec z pierwszego, lepszego katalogu? Jeśli Twoja odpowiedź na zadane pytania brzmi „tak” – jest to tekst dla Ciebie.
Wizja własnych czterech kątów bywa kusząca, jednak realizacja może sprawić problemy już na samym początku. Aktualnie na runku można spotkać naprawdę wiele dobrych katalogów, które zawierają tylko i wyłącznie projekty domów. Są one różnorodne – od większych do małych, od parterowych do nawet dwupiętrowych. Jednak nie zawsze są one idealne. Przed wyborem należy zastanowić się nad podstawami, jak chociażby na ilu pokojach zależy Ci najbardziej. Jak liczbą rodzinę masz lub planujesz założyć. Sypialnie na parterze czy na piętrze, dwie łazienki czy jedna? Jest to naprawdę ważne, a przy okazji ułatwia wybór – na starcie można wyeliminować naprawdę wiele propozycji z katalogu. 536a547fecf18.jpg
Inna droga to zlecenie wykonania projektu odpowiedniej firmie, bądź osobie. Projekt domu to nie jest rzecz, na której warto oszczędzać. Nie oznacza to jednak, że musisz zbytnio przepłacać. Na szczęście w internecie jest wiele stron poświęconych opinii na temat projektantów i biur projektowych. Im więcej tym lepiej, zawsze to mniejsze prawdopodobieństwo, że opinie napisały opłacone osoby. Gdy już znajdziesz odpowiednią jednostkę, której będzie dane zaprojektowanie Twojego domu, skup się na tym by jak najlepiej opisać swoją wizję.536a548211cba.jpg Nie bój się zadawać pytań – w końcu rozmawiasz z profesjonalistą. Również w jego interesie jest by wszystko dopiąć na ostatni guzik, kto lubi robić niepotrzebne poprawki? Zadowolenie klienta to podstawa.

Read More

Funkcjonalne domy jednorodzinne.

Funkcjonalne domy jednorodzinne.

Posted by on Maj 7, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Wybór odpowiedniego projektu spośród setek projektów nie jest łatwym wyzwaniem. Należy mieć na uwadze to, że budowa domu to inwestycja na lata, nie powinna więc być zależna od chwilowych gustów, zachcianek czy panujących aktualnie trendów. Gotowe projekty domów jednorodzinnych bardzo często wykorzystują ciekawe rozwiązania, które wpływają na to, że komfort życia staje się wyższy.
Bardzo często w planie takiego domu znajduje się wiatrołap, który równie często bywa usuwany przez inwestorów. Warto wspomnieć, że w domu jednorodzinnym bardzo dobrze pełni on swoją funkcję, zapewniając miejsce, w którym można pozbyć się wierzchniego okrycia w chwili gdy wchodzimy do domu. Możemy tu umieścić wieszaki, które przeznaczone będą dla gości, a większa garderoba bądź szafa wnękowa, w której można przechowywać odzież wierzchnią może znajdować się w innej części domu, np. w przedpokoju.
Warto zastanowić się nad tym, czy garaż uwzględniony w gotowym projekcie domu jednorodzinnego spełnia wszystkie nasze oczekiwania. Być może warto, by był o kilka metrów większy, ale za to stworzył możliwość wydzielenia miejsca, w którym można składować różne rzeczy, np. rowery czy używany sezonowo sprzęt narciarski. Będzie mogło to być również miejsce przeznaczone do majsterkowania. Powiększenie garażu o kilka metrów nie wpłynie drastycznie na wzrost kosztów budowy oraz wzrost późniejszych kosztów eksploatacyjnych.
Powyższe przykłady pokazują, że nie wszystkie rozwiązania zastosowane w projektach domów jednorodzinnych należy od razu negować. To, co początkowo uważaliśmy za dosyć dużą wadę, po głębszym namyśle może stać się znaczącą zaletą. Pamiętajmy o tym, że ten typ budownictwa ma być odpowiedni dla mniejszych i większych rodzin i to właśnie potrzeby poszczególnych członków rodziny powinny być brane pod uwagę wtedy, gdy myślimy o wprowadzeniu przeróbek do gotowego projektu domu rodzinnego.

Read More

Płaski dach w domach parterowych.

Płaski dach w domach parterowych.

Posted by on Maj 6, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego budownictwa, który budzi dalekie skojarzenia z dworkiem szlacheckim, na rzecz domów bardziej nowoczesnych, często domów jednokondygnacyjnych lub budowanych w zabudowie szeregowej. Często też zmiana stylu budowania pociąga za sobą nieznaczne z pozoru zmiany, które tak naprawdę widoczne są dopiero wtedy, gdy projekt zostaje wykonany.
I tak na przykład projekty domów parterowych bardzo często są projektami, które mają płaski dach. Kiedyś kojarzył się on jedynie z brzydotą i tandetą, teraz jednak powoli wraca do łask, co więcej pozwala na projektowanie oryginalnych budynków, którym daleko do klockowatego budownictwa sprzed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat. Czy warto uwzględniać płaski dach w projektach domów jednokondygnacyjnych?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Plusem zastosowania płaskiego dachu jest przede wszystkim obniżenie kosztów, a dach i piwnica to, jak wiadomo, najbardziej kosztowne elementy całej budowy. Dach plaski będzie o wiele tańszy, co więcej, zwiększa on ilość powierzchnie użytkowej, wewnątrz budynku nie powstają bowiem skosy, które ciężko byłoby zagospodarować. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że w przypadku budynku jednopiętrowego powierzchnia użytkowa odgrywa bardzo ważną rolę. Kolejną zaletą płaskiego dachu jest to, że dzięki niemu można zmniejszyć straty energii cieplnej, trzeba jednak upewnić się, że uszczelnienie jest starannie wykonane. Warto dodatkowo wspomnieć o tym, że na płaskim dachu bez żadnych problemów można zainstalować urządzenia klimatyzacyjne czy anteny satelitarne.
Zdaje się, że płaskie dachy okażą się być dobrym rozwiązanie w projektach domów parterowych. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie mogą być one instalowane. Nie znajdują one zastosowania w tych obszarach Polski, w których coroczne opady śniegu są obfite.

Read More

Blog psychologiczny

Blog psychologiczny

Posted by on Maj 6, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

W polskim Internecie znajdziemy tysiące blogów o różnorodnej tematyce. Obok blogów o modzie, nowych technologiach czy zdrowiu wiele miejsca zajmują blogi psychologiczne. Co ciekawe tylko niewielka część z nich prowadzona jest przez profesjonalistów a więc psychologów czy psychoterapeutów. Bardzo dużą część takich blogów prowadzą przypadkowe osoby, które interesują się obszarem psychologia. Obecnie występuje duże zapotrzebowanie na tego typu tematykę. Psychologia jest pojęciem bardzo szerokim. Na blogach psychologicznych znajdziemy więc wpisy obejmujące takie zagadnienia jak: nieśmiałość, kompleksy, zaniżona samoocena, toksyczni rodzice, uzależnienia czy walka ze stresem. Dużym powodzeniem cieszą się też wpisy na temat problemów w związkach i rozwodów. Dzisiejsze czasy są bardzo trudne i wymagające dlatego wiele osób boryka się z różnego typu problemami natury psychicznej. W naszym społeczeństwie ciągle nie jest powszechnie akceptowane korzystanie z usług terapeutów i wiele osób się tego wstydzi. Być może w dużej mierze to właśnie dlatego Polacy szukają porad w sieci, gdzie są anonimowi. Wiele osób nie potrafi się przyznać nawet przed sobą do problemów psychicznych. Tymczasem warto zmienić swoje nastawienie i nie traktować tego w kategoriach problemów tylko dbania o higienę psychiczną. Warto odwiedzać blogi psychologiczne bo jest to dobry sposób na rozwój osobisty. Znajdziemy tam wiele motywujących wpisów, które pozwolą na lepsze zmienić swoje codzienne życie. Niektóre blogi psychologiczne proponują programy zbiorowe, gdzie do grupy mogą przyłączać się dowolne osoby i razem wszyscy pracują nad określonym zagadnieniem. W grupie zwykle osiąga się lepsze efekty. Psychologia w Internecie jest dzisiaj łatwo dostępna i dlatego warto korzystać z takich możliwości.

Read More

Dobra działka, czyli jaka?

Dobra działka, czyli jaka?

Posted by on Maj 6, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Bardzo często decyzję o tym, jaki dom wybudować, poprzedza proces wyboru odpowiedniej działki. Sprawa jest znacznie ułatwiona jeżeli mamy choć mgliste wyobrażenie tego, czy chcemy mieszkać w domu jednorodzinnym, domu drewnianym, domu parterowym, nowoczesnym czy piętrowym.
Bardzo ważną kwestię stanowi ukształtowanie powierzchni. Najlepszy, pod niemalże każdy typ zabudowy, czy to pod domy piętrowe czy jednokondygnacyjne, będzie teren płaski. W innym wypadku możemy być zmuszenie pokryć koszty związane z wyrównywaniem teremu, bądź stosować specjalne fundamenty, jeżeli zdecydujemy się na budowę domu na stoku. Kolejną ważną kwestią jest nasłonecznienie. To ono w głównej mierze decyduje o tym, z której strony będzie znajdować się front domu. Przenoszenie wejścia nie jest jednak konieczne. Wystarczy zastanowić się nad tym, czy zmiana lokalizacji pomieszczeń. Równie istotnym jest wzięcie pod uwagę lokalizacji działki względem rzek czy potoków. Bezpośrednie sąsiedztwo może mieć wpływ na natężenie wilgotności powietrza a także może stanowić bezpośrednie zagrożenie i groźbę zalania posesji. Zastanówmy się również, jak dużej działki potrzebujemy -warto wziąć pod uwagę nie tylko metraż domu i wyznaczenie ustalonych przepisami odległości, które powinniśmy mieć na uwadze, ale również to, czy planujemy zaprojektować ogród. Szczególnie łatwo jest zaprojektować ogród otaczający dom parterowy, wygląda on doskonale niemalże w każdym otoczeniu.
Na małych działkach lepiej sprawdzą się projekty domów parterowych, czy to domów drewnianych, tradycyjnych czy nowoczesnych. Dodatkowa kondygnacja pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej budynku. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na projekt domu jednopoziomowego czy wielokondygnacyjnego, upewnijmy się, że działka jest uzbrojona – zaoszczędzi nam tow późniejszym terminie wiele czasu i nerwów.

Read More

Projekt gotowy czy indywidualny?

Projekt gotowy czy indywidualny?

Posted by on Maj 5, 2014 in Bez kategorii | 0 comments

Myślisz o budowie domu? Z pewnością sporym problemem będzie dla Ciebie wybór projektu. Jaki będzie bowiem lepszy, ten na indywidualne zamówienie czy projekt gotowy z katalogu? Pod względem ceny o wiele korzystniej przedstawiają się gotowe projekty domów. Przeglądając poszczególne propozycje w gotowych katalogach możemy jedynie szukać projektu domu zbliżonego do naszej wizji. Jedynie, droższy projekt indywidualny spełni w 100 % nasze oczekiwania. W przypadku tego drugiego rozwiązania o wiele też prościej dopasować dom do warunków zastanych na działce. O wiele łatwiej jest dopasować bryłę budynku względem stron świata. Tylko i wyłącznie od nas zależy gdzie znajdzie się kuchnia, gdzie salon, jak będzie wyglądał dom. Indywidualne projekty domów pozwalają przede wszystkim na stworzenie oryginalnego, nietuzinkowego domu, który wyróżnia się na tle innych propozycji. Oczywiście sporym mankamentem będzie cena. Projekty domów indywidualnych kosztują nawet 10 tysięcy złotych. Potrzeba też czasu na ich wykonanie. W przypadku kupna gotowych projektów domów tego problemu nie mamy. Kupujemy od razu gotowy projekt domu, który możemy realizować. Zwykle też gotowe projekty domów jednorodzinnych kosztuje zwykle od 1 tysiąca złotych. Przy projektach gotowych może też od razu zapoznać się z potencjalną wyceną budowy. Gotowe projekty domów można również adaptować do warunków zastanych na działce, jak też do własnych indywidualnych potrzeb. Dobrze jest więc kupić taki projekt domu, który zezwala na prowadzenie całkiem sporych zmian. Należy również pamiętać, że wprowadzenie zbyt sporych zmian sporo również może kosztować. Zwłaszcza gdy nie są one przewidziane w wykazie odautorskim. Oba rozwiązania mają więc swoje wady i zalety. Nie zawsze przy wyborze danego projektu warto kierować się też ceną.

wymarzonyprojekt.pl

Read More